Litijum-jonska ili kiselinska baterija za Vaš viljuškar?
Na tržištu je dostupno nekoliko tehnologija za efikasno napajanje viljuškara na baterije. Najviše se koriste litijum-jonske i kiselinske baterije.
U ovom blogu ćemo se fokusirati na poređenje između litijum-jonskih i kiselinskih baterija. Proverite karakteristike svake vrste baterija i kako da izaberete pravu bateriju za svoj radni proces.
Trakcijska baterija
Trakcijska baterija je termin za funkciju, a ne za tehnologiju. Za proizvodnju trakcijskih baterija koriste se različite tehnologije. Međutim, zbog popularnosti njegove upotrebe, gotovo uvek govorimo o olovnoj bateriji.
Olovno-kislinska baterija sadrži dve olovne elektrode (jedna od olovnog oksida) uronjene u elektrolit (vodeni rastvor sumporne kiseline).
Između ostalog, koriste se kao startni element u vozilima sa unutrašnjim sagorevanjem, a takođe su i izvor energije u električnim vozilima.
Klasične olovno-kiselinske baterije su podložne isparavanju, što uzrokuje povećanu koncentraciju kiseline. Da bi se održao željeni sastav elektrolita, potrebno ih je dopuniti dejonizovanom vodom.
Životni vek olovne baterije je oko 1500 ciklusa punjenja, a njihov napon je 24V, 48V ili 80V.
Morate paziti da se baterija potpuno ne isprazni, jer se može oštetiti.
Prednosti olovno-kislinske baterije
Mane olovno-kislinske baterije
Relativno niska cena
Kraći životni vek
Različite vrste tehnologija
Dugi ciklusi punjenja
Visoke performanse
Izjednačujući naboji
Više verzija napona
Dopunjavanje dejonizovane vode
Veliki izbor na tržištu
Mogućnost curenja kiseline
Na kraju punjenja (faza gasiranja) dolazi do elektrolize vode i kao rezultat toga do emisije vodonika (H2) i kiseonika (O2) - stoga je potrebno obezbediti ventilaciju
Osetljiv na temperaturu, posebno visoku
Litijum-jonska baterija
Litijum-jonske baterije su noviji tip vučnih baterija.
Uglavnom se koriste u elektronskim uređajima, ali se sve više koriste kao pogon za električna vozila.
Mogu se naći u osnovnim verzijama viljuškara, kao i u tehnološki naprednim sistemskim viljuškarima. Korišćenje litijum-jonske baterije treba posmatrati kao investiciju.
Uzimajući u obzir duži vek trajanja baterije (čak 3x duži vek od olovnih baterija), uštedu u troškovima održavanja, uštedu vremena za eventualne promene baterija, npr. sa radom u 3 smene i 20% većom energetskom efikasnošću (manji otpor litijum-jonske baterije znači manje grejanja), ukupni troškovi posedovanja litijum-jonske baterije su niži na duži rok. Čak ni litijum-jonske baterije ne smeju biti potpuno ispražnjene, a njihova prednost za korisnika je što omogućavaju kraća delimična punjenja (npr. u pauzama).
Da li je moguće kombinovati pristupačnost i moćnu bateriju?
Učiniti visokokvalitetni proizvod pristupačnim nije uvek lako. Ako Vam je potreban pristupačan viljuškar sa snažnom baterijom, možete birati između sledećih opcija:
Viljuškari sa olovno-kiselinskom baterijom koja nudi performanse i dug životni vek.
Viljuškari sa litijum-jonskom baterijom:
Uprkos višoj početnoj nabavnoj ceni, omogućavaju uštedu u troškovima rada i još duži vek trajanja.
Ali ako istovremeno želite da optimizujete troškove, onda je pravo rešenje za Vas dugoročni operativni zakup, koji omogućava lako uvođenje najsavremenijih standarda efikasnosti, ekologije i ergonomije rada, uz istovremeno racionalizaciju investicionih fondova.
Vredi napomenuti i činjenicu da je kvalitetnija baterija u početku skuplja, ali na duži rok znači manje troškove vezane za održavanje i eventualne kasnije popravke.
Ko odabere pravu tehniku punjenja ima prednost. Moderna tehnologija punjenja baterija odavno je standard u Jungheinrich-u. Sa ciljem optimalnog zadovoljavanja Vaših potreba za energetskom efikasnošću, on se takođe stalno poboljšava.